5 dôvodov, prečo sa oplatí zúčastňovať verejných zákaziek
Oblasť verejných zákaziek sa občas môže javiť ako zložitá, či dokonca mätúca. Preto sme sa rozhodli, že pre Vás zostavíme niekoľko dielnu príručku, ktorej úlohou bude čitateľom priblížiť tematiku verejných zákaziek, a lepšie ich tak pripraviť na výberové konania. V dnešnom prvom diely demystifikujeme mylné predstavy, ktoré sú niekedy verejným zákazkám prisudzované.
Demystifikácia verejných zákaziek:
Okolo verejných zákaziek panuje mnoho mýtov. O mýtuse môžeme povedať, že aspoň časť z neho je pravda, a vlastne i dáva zmysel. Práve preto sú obvykle mýty tak rozšírené. Obzvlášť v oblasti verejných zákaziek, kde je ťažké nájsť relevantné informácie. Ale mali by sme naozaj zakladať naše obchodné rozhodnutie na základe toho, „čo jedna babka povedala?“
Nižšie sa Vám pokúsime nasledujúce mýty objasniť a pomôcť Vám tak vo Vašom rozhodovaní:
„Verejné zákazky sú len pre veľké firmy.“
Tento prieskum bol uskutočnený ešte predtým, ako boli zákony týkajúce sa verejných zákaziek pozmenené v prospech malých a stredných podnikov, napríklad umožnením rozdelenia zákazky na viac častí, alebo zmiernením byrokracie. Môžeme teda predpokladať, že dnes malé a stredné podniky vyhrávajú dva z troch tendrov.
I podľa našej zákazníckej databázy môžeme potvrdiť, že počet firiem zúčastňujúcich sa výberových konaní rastie: viac než 80% našich zákazníkov sú podniky malej a strednej veľkosti.
„Zákazky vyhrávajú len tí, ktorí ponúkajú najnižšiu cenu.“
„O víťazovi je (často) rozhodnuté už pred výberovým konaním.“
Keď sa zamyslíme nad našim rozhodovaním pri nákupe, uvedomíme si, že i my máme niekedy ťažko vysvetliteľné nutkanie kúpiť si produkt práve od určitej značky: možno je to vďaka pozitívnym skúsenostiam z minulosti, viere v danú značku, alebo sympatiám. Zatiaľ čo súkromná firma sa môže rozhodnúť, či jej stojí za to zaplatiť o 2 % drahšiu ponuku a cítiť sa bezpečnejšie, verejné subjekty si to často dovoliť nemôžu. Alebo je pre nich napríklad efektívnejšie nakúpiť tlačiarne od spoločnosti, od ktorej už produkty majú — už len z dôvodu jednoduchšej údržby. Prípadne vyhlasovateľ nemá aktuálny prehľad o situácii na trhu, a rôznymi špecifikáciami zákazky ignoruje Vaše inovatívne produkty.
K takýmto prípadom dochádza najmä pri obchodovaní so súkromnými spoločnosťami. Avšak nie sú zďaleka tak transparentné, a môžeme očakávať, že ani ich rozhodovanie nie je 100% objektívne. Pokiaľ špecifikácie zákazky favorizujú konkurenta, aspoň ušetríte čas strávený nad vytváraním cenovej ponuky!
Jeden dôležitý tip: môžete to byť zo všetkých uchádzačov o zákazku práve Vy, kto bude favoritom v nadchádzajúcom výberovom konaní. Ukážte dotyčnému obstarávateľovi, že Vaša firma ponúka najlepšie riešenia ich problému. Efektívna sebaprezentácia a umenie predávať je jednou zo zručností, ktoré Vám v súťažiach môžu veľmi pomôcť.
„Verejné subjekty platia neskôr ako tie súkromné.“
V každom prípade verejné orgány vždy platia svoje záväzky. Na rozdiel od súkromných firiem totiž mesto, ministerstvo, či dokonca celá Slovenská republika nezbankrotuje. Oneskorená platba je iste lepšia než riziko žiadnej platby. Naviac Vás môžu upomienkové procesy, ktoré sú často u neplatiacich súkromných firiem nutné, stáť čas i peniaze.
„Proces predkladania cenových ponúk je až príliš byrokratický.“
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vedie zoznam kvalifikovaných dodávateľov takzvaný Zoznam hospodárskych subjektov, na ktorý zapisuje len takých dodávateľov, ktorí spĺňajú zákonom uložené spôsobilosti (základné a profesijné spôsobilosti). Výpis tohoto dokumentu dodávatelia potom dokladajú namiesto jednotlivých dokladov preukazujúcicch spôsobilosť na uzatváranie zmlúv alebo rámcových dohôd vo verejnom obstarávaní z hľadiska splnenia podmienok účasti týkajúcich sa osobného postavenia.
Čítajte tiež článok ako naša služba na zasielanie verejných zákaziek funguje, aké sú výhody jej užívania, pre koho a ako je užitočná.
Vyskúšajte prínos pre Vašu firmu na vlastnej koži, bezplatný test nájdete TU.
Ak chcete vedieť aká je Vaša pozícia na trhu, akých máte konkurentov, aké ceny ponúkajú za rovnaké služby, práce či tovary, dajte si vypracovať analýzu trhu. Viac informácií o reportoch a analýzach z verejného obstarávania sa dozviete na našej stránke Reporty a analýzy.
tender.sk nezodpovedá za obsah odkazovaných stránok.