Čo je verejná zákazka?
Zákazka je zmluva s peňažným plnením uzavretá medzi jedným alebo viacerými verejnými obstarávateľmi alebo obstarávateľmi na jednej strane a jedným alebo viacerými úspešnými uchádzačmi na strane druhej, ktorej predmetom je dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác alebo poskytnutie služby. |
Verejné obstarávanie
Postupy podľa Zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o verejnom obstarávaní“), ktorými sa zadávajú zákazky na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác, na poskytnutie služieb, koncesia a súťaž návrhov.
(Viac z termínov o verejnom obstarávaní nájdete v našom Slovníku pojmov.)
Druhy verejných zákaziek
Vo všeobecnosti existuje mnoho delení verejných zákaziek podľa rôznych kritérií.
Z hľadiska uchádzačov o verejné zákazky je zrejme najpodstatnejšie rozdelenie zákaziek podľa ich predpokladanej hodnoty, kde sa delia na:
- Nadlimitné
- Podlimitné
- Zákazky s nízkou hodnotou a zákazky malého rozsahu
Práve posledná zmienená skupina, teda niektoré zákazky s nízkou hodnotou a najmä zákazky malého rozsahu majú v praxi zásadný význam, pretože nepodliehajú postupom podľa zákona o verejnom obstarávaní, stačí, keď obstarávateľ dodrží základné zásady a princípy pre zadávanie verejných zákaziek.
Celý proces výberu dodávateľa je tak veľmi často výrazne zjednodušený, a pre uchádzača o verejnú zákazku výrazne menej administratívne náročný.
Verejnou zákazkou malého rozsahu je verejná zákazka, ktorej predpokladaná hodnota nepresahuje čiastku 10 000 EUR v priebehu kalendárneho roka alebo počas platnosti zmluvy, ak sa zmluva uzatvára na dlhšie obdobie ako jeden kalendárny rok. Pri tomto druhu zákaziek má obstarávateľ možnosť priamo objednať tovar, službu či práce u vybratého subjektu bez povinnosti publikovať výzvu, či osloviť viac subjektov.
Vzhľadom na predmet zákazky sa rozlišujú 3 druhy zákazky:
- Služby (preprava a montáž drevených stánkov, vybudovanie bezpečnostného systému, školenia, poradenstvo, prekladateľské či stravovacie služby)
- Tovary (dodanie osobných a ochranných pracovných pomôcok, dodanie elektrickej energie)
- Stavebné práce (zateplenie objektu materskej školy, oprava strechy, výstavba diaľnice)
Príklad na tender zameraný na služby:
Názov: Preprava a montáž a demontáž drevených stánkov v rámci podujatia Advent 2022Opis: Vypracovanie cenovej ponuky na úkony spojené s prepravou a montážou drevených stánkov v rámci podujatia Advent 2022.
Druh zákazky: Služby
ID zákazky: 73982737
Dátum publikovania: 11.10.22
Typ oznámenia: Obchodná príležitosť (všetky postupy)
Zdroj údajov: Vestník
Kritériá: Najnižšia cena
CPV kódy: 60000000-8
Obstarávateľ: Správa majetku mesta Trnava, p. o.
Príklad na tender zameraný na dodanie materiálu:
Názov: Osobné a ochranné pracovné pomôckyOpis: Predmetom tejto zákazky je dodávka osobných a ochranných pracovných pomôcok vrátane ich dopravy na miesto určenia.
Dátum publikovania: 11.10.22
Typ oznámenia: Oprava
Zdroj údajov: Vestník
Kritériá: Najnižšia cena
CPV kódy: 35000000-4, 35110000-8, 37411120-9, 37411110-6, 37400000-2, 18931100-5
Obstarávateľ: Horská záchranná služba
Príklad na tender zameraný na stavebné práce:
Názov: Novostavba a zateplenie objektu materskej školyOpis: Predmetom zákazky je realizácia Projektu Novostavba a zateplenie objektu materskej školy.
Druh zákazky: Práce
ID zákazky: 73982747
Dátum publikovania: 11.10.22
Typ oznámenia: Zrušenie
Zdroj údajov: Vestník
Kritériá: Najnižšia cena
CPV kódy: 45000000-7, 45112000-5, 45262500-6, 45315000-8, 45321000-3, 45331000-6, 45332000-3, 45421100-5, 45421160-3, 45431000-7, 45442100-8
Obstarávateľ: Obec Báb
Obstarávateľ spolu s druhom verejnej zákazky musí zároveň určiť aj jej CPV kódy. Jedná sa o jednotnú európsku číselnú klasifikáciu verejných zákaziek podľa ich predmetu.
CPV kódy pomáhajú aj nám pri nastavení vyhľadávacích kritérií podľa požiadaviek klienta. Pomocou kľúčových slov z názvu a opisu zákazky v kombinácii s CPV kódmi sme schopní nastaviť pre každého zákazníka individuálne vyhľadávanie. Vďaka tejto kombinácii zákazník obdrží len tie zákazky, o ktoré má naozaj záujem a týkajú sa jeho činnosti.Zadávanie verejných zákaziek
Hlavným faktorom, ktorý odlišuje verejné zákazky od štandardných zákaziek v súkromnom sektore, je proces výberu dodávateľa – tzv. výberové konanie. Podstatou výberového konania je jednak výber najvhodnejšej ponuky predloženej jednotlivými uchádzačmi, a jednak overenie toho, či sú uchádzači pre plnenie verejnej zákazky dostatočne kvalifikovaní. Pre účely výberu najvhodnejšej ponuky slúži tzv. vyhodnotenie ponúk. Pre účely preverenia dostatočnej kvality samotných uchádzačov slúži tzv. vyhodnotenie splnenia podmienok účasti. Z dôvodov zachovania procesnej ekonomickosti výberového konania obstarávateľ najprv vyberá najvhodnejšiu ponuku. U vybraného uchádzača, ktorého ponuka bola vybraná ako najvhodnejšia, sa následne overuje preukázanie splnenia podmienok účasti.
V prípade, že vybraný uchádzač splnenie podmienok účasti nepreukáže, postupuje na jeho miesto ďalší uchádzač, ktorého ponuka bola z hľadiska výhodnosti hodnotená ako ďalšia v poradí.
Najdôležitejším právnym predpisom je Zákon č. Zákon č. 343/2015 Z. z., Zákon o verejnom obstarávaní a jeho novela tzv. Veľká novela zákona o verejnom obstarávaní (zákon č. 395/2021 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony). Túto problematiku ďalej ešte upravujú metodické usmernenia Úradu pre verejné obstarávanie vydané k zákonu a jeho novele.
Postupy vo verejnom obstarávaní
Postupy vo verejnom obstarávaní pri nadlimitných zákazkách sú nasledovné:a) verejná súťaž
- je vyhlasovaná pre neobmedzený počet hospodárskych subjektov, čo znamená, že verejný obstarávateľ nemá zákonnú možnosť regulovať počet uchádzačov, ktorí predkladajú ponuky
- je vyhlasovaná vyhlasuje pre neobmedzený počet hospodárskych subjektov, ktoré môžu predložiť žiadosť o účasť. Následne môže ponuku predložiť ten, kto spĺňa stanovené podmienky účasti a koho verejný obstarávateľ vyzval na predloženie ponuky
- postup, uskutočňovaný v dvoch fázach
- fáza - výber záujemcov, ktorí budú vyzvaní na predloženie základných ponúk,
- fáza - realizácia rokovania)
- je vyhlasované pre neobmedzený počet hospodárskych subjektov, ktoré môžu predložiť doklady vyžadované na preukázanie splnenia podmienok účasti. Verejný obstarávateľ môže na základe objektívnych a nediskriminačných pravidiel obmedziť počet záujemcov, ktorých vyzve na predloženie ponuky, a to najmenej na tri tak, aby umožnil hospodársku súťaž
- je vyhlasovaný pre neobmedzený počet záujemcov. Verejný obstarávateľ môže obmedziť počet záujemcov, s ktorými vedie dialóg, s cieľom vypracovať jedno alebo viac vhodných riešení spĺňajúcich požiadavky verejného obstarávateľa, na ktorých základe sú vybratí záujemcovia vyzvaní na predloženie ponuky
- cieľom zavedenia súťažného dialógu bolo zabezpečenie flexibilného postupu, ktorý by verejnému obstarávateľovi a obstarávateľovi umožnil, za účelom nájdenia najvhodnejšieho riešenia, viesť dialóg s každým záujemcom ohľadom všetkých aspektov zákazky, a to technických, ekonomických, ako aj právnych
- sa používa vtedy, ak je potrebné kúpiť tovar alebo službu, ktorá zatiaľ na trhu neexistuje. Na celom priebehu tohto procesu sa môže zúčastniť viacero spoločností
- je osobitný postup zadávania nadlimitných zákaziek, ktorý môže použiť verejný obstarávateľ, ak sú splnené zákonom stanovené podmienky pre jeho použitie.
- priame rokovacie konanie je možné použiť tak pri civilných zákazkách ako aj pri zákazkách v oblasti obrany a bezpečnosti. Priame rokovacie konanie by sa malo vo všeobecnosti používať len vo veľmi výnimočných prípadoch, keďže použitím tohto postupu dochádza k obmedzeniu hospodárskej súťaže.
Ďalšie spôsoby verejného obstarávania
V závislosti od okolností a potrieb môže verejný obstarávateľ:
- podpísať s jednou alebo viacerými spoločnosťami rámcovú dohodu pre zákazky, ktoré sa zadávajú opakovane,
- v prípade využitia užšej súťaže povoliť použitie elektronického dynamického nákupného systému na opakované nákupy,
- rozhodnúť o tom, že v záujme získania najlepšej ponuky sa konečné rozhodnutie o víťazovi prijme prostredníctvom elektronickej aukcie.
Základné princípy verejného obstarávania
Predmetné princípy by mali zabezpečiť hospodárne, efektívne a transparentné nakladanie s verejnými finančnými prostriedkami, keďže hlavným cieľom verejného obstarávania je efektívnosť vynakladania týchto prostriedkov a ich priama či nepriama úspora a zabezpečenie účinnej konkurencie.
- princíp rovnakého zaobchádzania,
- princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov,
- princíp transparentnosti,
- princíp proporcionality,
- princíp hospodárnosti a efektívnosti
Obstarávatelia sú pri zadávaní zákaziek povinní uplatňovať základné princípy práva EÚ zakotvené v zákone, a to počas celého priebehu realizácie verejného obstarávania, aby všetci potenciálni uchádzači mali zaistené rovnocenné šance na úspech od začiatku pri príprave zákazky ako aj počas celého priebehu zákazky. Obstarávateľ nikdy nesmie zvýhodniť jedného dodávateľa na úkor druhého. Základné zásady platia aj pri zadávaní zákaziek malého rozsahu.
Je dôležité vedieť, že v súčasnosti sú výberové konania na Slovensku zverejňované na viacerých portáloch, elektronických platformách a webových stránkach verejných obstarávateľov a obstarávateľov v krajine. Preto u nás v Tender.sk denne zhromažďujeme všetky tieto informácie z viac než 14 500 takýchto zdrojov, čím vám ušetríme čas na ich vyhľadávanie tým, že Vám zašleme do e-mailu presne tie, ktoré sa týkajú vášho odvetvia. Ak uvažujete nad myšlienkou začať získavať verejné zákazky, pozývame vás bezplatne a nezáväzne si vyskúšať našu službu.
Vyskúšajte prínos pre Vašu firmu na vlastnej koži, bezplatný test nájdete TU.
tender.sk nezodpovedá za obsah odkazovaných stránok.